Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

kouřimské hudební slavnosti

Kostel sv. Štěpána se od roku 1999 každoročně v čase předposledního červnového víkendu stává dějištěm Kouřimských hudebních slavností. Jedná se o událost, která svým uměleckým a společenským významem výrazně přesahuje rámec běžného života města. Jejími pořadateli jsou občanské sdružení Kouřimské hudební slavnosti, Město Kouřim a Římskokatolická farnost Kostelec nad Černými lesy.

V souvislosti s tímto hudebním svátkem již Kouřim v uplynulých letech navštívila řada umělců, kteří jsou vynikajícími interprety v oblasti hudební i dramatické tvorby. Z nich je možné připomenout například mezzosopranistku Terezu Mátlovou, houslistky Gabrielu Demeterovou a Shizuku Ishikawu, Vlachovo kvarteto, Český komorní orchestr, kytaristu Štěpána Raka, varhaníky Vladimíra Roubala a Jaroslava Tůmu, rakouskou violoncellistku Angeliku May, Václava Hudečka, harfistku Janu Bouškovou, nebo soubor Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena. Koncerty v minulých letech doprovázeli mluveným slovem Jana Štěpánková, Otakar Brousek, Alfréd Strejček, Jiří Suchý, Václav Postránecký, Martin Stropnický a další umělci.

Z výtěžku Kouřimských hudebních slavností a finančních příspěvků sponzorů byla podpořena generální oprava varhan svatoštěpánského chrámu a restaurování nejstarší zachovalé části jeho mobiliáře – renesančního epitafu rodiny Jana Lána z Varvažova.

Kouřimské hudební slavnosti Kouřimské hudební slavnosti II Kouřimské hudební slavnosti III

Za laskavé poskytnutí fotografií děkujeme J. Beránkovi, J. Kroužilovi, A. Mudrovi, M. Patrnému, R. Šulcovi,
Regonálnímu muzeu v Kolíně a Státnímu okresnímu archivu v Kolíně.
Tento web vznikl za podpory Fondu kultury Středočeského kraje.