prohlídka - kaple sv. Kateřiny

Nízkými portálky ze závěrů bočních lodí se vstupuje do suterenní kaple (krypty) sv. Kateřiny, právem považované za umělecky nejcennější součást kouřimského chrámu. Osmibokou centrální prostoru z doby po polovině 13. století kryje pozoruhodná hvězdicovitá klenba, spočívající na středním svazkovém pilíři. Jedná se o nejstarší zachovalou ukázkou užití trojpaprskového klenebního systému v kontinentální Evropě. Hlavice středového pilíře a plocha svorníků nese raně gotický reliéfní dekor s motivy úponků vinné révy, které vyjadřují Kristovo podobenství o vinném kmeni. Uspořádání prostoru kromě toho upomíná na symbolický Strom života. Po několika stupních na západní straně je z kaple možné sestoupit do drobné prostory vyhloubené pod podlahou hlavní lodi. V minulosti zde nejspíše býval ve velikonočním čase upravován symbolický Boží hrob. Ve středověku kaple pravděpodobně sloužila jako místo k uložení významného souboru svatých ostatků, a jeho uctívání poutníky. Vžité označování této kaple názvem „krypta“ tedy není správné.
Na stěnách a klenbě byly v letech 1999 – 2007 pod vrstvou pozdějších nátěrů odkryty a zrestaurovány unikátní gotické nástěnné malby z doby kolem roku 1410. Nad vchodem do Božího hrobu se nachází výjev Ukřižování s truchlící P. Marií a sv. Janem Evangelistou, který doplňuje vyobrazení dvou donátorů – snad arcijáhna Petra ze Všerub a jeho příbuzného Jakuba. Skutečnost, že malba Ukřižování byla viditelná ještě na počátku 17. století, dokládá dodatečný nápis „Hic fuit Joannes /…/ 1612“. Na jihozápadní stěně kaple je vyobrazena scéna zázraku sv. Kateřiny Alexandrijské, kdy světice modlitbou zabránila svému mučení strojem sestaveným z kol opatřenými hřeby. Na výjev navazoval námět „Stětí sv. Kateřiny“ na severozápadní stěně, který byl bohužel z větší části zničen dlouhodobými statickými poruchami zdiva a v 19. století dokonce i zásahem kulového blesku. Dnes se z něho zachovaly pouze fragmenty. Jedinečností malířské výzdoby je vyobrazení andělského kůru na klenbě, kde čtyřiadvacet andělů hraje na rozmanité hudební nástroje. Kromě umělecko historické hodnoty maleb se jedná o jedinečný ikonografický dokument k dějinám české hudby v období vrcholného středověku. V rukách andělů tak můžeme vidět vyobrazení tehdejšího portativu, fiduly, loutny, žaltáře, českého křídla, trumšajtu, harfy, violy, trubky, flétny, dud, zvonků, bubnů a trianglu.
Při východní stěně kaple se nad původní gotickou menzou nachází barokní výklenkový oltář s terakotovými plastikami sv. Kateřiny, Rocha, Šebestiána a Rozálie, který byl zhotoven po roce 1714 jako poděkování za odvrácení morové epidemie. Nad ním se zachoval fragment raně gotické nástěnné malby s motivem rostlinného ornamentu z druhé poloviny 13. století.
Reportáž o kapli sv. Kateřiny v pořadu Českého rozhlasu Průvodce minulostí, 2010
http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player-2.php?id=2208194&drm=
Videoukázka: Hana Blochová, soubor staré hudby Kvinterna, 2009
Přílohy dokumentu
